تازه های آب

۷۵ درصد ظرفیت سدهای خراسان جنوبی خالی است

حسین امامی اظهار کرد: در حال حاضر هفت سد ذخیره سازی آب در استان وجود دارد.

وی بیان کرد: سد سیاهو نیز آماده آبگیری است که در بارندگی‌های اخیر با ایجاد تاخیر در سیلاب موفق شدیم سیلاب را در سد مهار کنیم که نقش تغذیه ‌ای را ایجاد کند و آب از مرزهای کشور خارج نشود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: همچنین سد نهرین طبس نیز طی چند روز گذشته بر اثر بارش‌‎های خوب پس از گذشت ۱۳ سال سرریز شده که در حال حاضر دغدغه تامین آب طبس را نداریم.

امامی تصریح کرد: اما سد رزه که بزرگترین سازه آبی استان است و ظرفیت زیادی دارد آبگیری خوبی نداشته و در حال حاضر ۶.۹ میلیون متر مکعب آب در این سد ذخیره است.

وی افزود: با توجه به تغییرات آب و هوایی سال‌های اخیر به ویژه زمستان سال گذشته و کاهش بارندگی‌ها باید فرهنگ سازی خوبی صورت گرفته و مردم و مسئولان با درست مصرف کردن و صرفه جویی این مشکل به وجود آمده را با همدلی رفع کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال آبی جاری تا پایان اسفند ماه استان خراسان جنوبی یک عقب ماندگی بسیار جدی داشت که در حال حاضر با بارندگی‌هایی که در بهار رخ داد قسمتی از این عقب ماندگی جبران شد به طوری که در شهرستان طبس حتی از حالت نرمال نیز فراتر رفتیم.

امامی خاطرنشان کرد: اما در کل استان هم نسبت به سال گذشته و هم نسبت به دراز مدت کاهش بارندگی را شاهد هستیم و در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد نسبت به دراز مدت میزان بارندگی‌های استان عقب تر است.

منبع: مهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =